Forum Index

Rules | Points | Add... | Recent posts | Search | Register | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.
Using this website you agree to cookies in accordance with the current browser settings.

Prawdziwy projektor multimedialny

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> DIY Structures -> Prawdziwy projektor multimedialny
Author
Poziom 13
Poziom 13

Post#151 27 Dec 2009 14:42   

Re: prawdziwy projektor multimedialny

Dla wszystkich którzy chcą sobie oszczędzić na budowie tego Projektora polecam zastosowanie tej przejściówki http://www.allegro.pl /item861452229_modul_przejsciowka_matryca_laptopowa_pc.html

pozawala ona na podłączenie 30 pinowej matrycy z laptopa( na alledrogo można za 50zł wyrwać matryce HD ready) jako monitora do komputera

sam tej przejściówki używam (matryca z laptopa z ramką +prejściówka =monitor do komputera za 100zł) ale nie sprzedaje ich
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#152 28 Dec 2009 01:32   

Witam.
Napaliłem się ostro na własny projektor. Ale budżet nie pozwala na kupno firmowego (minimum 2500 zł musiał bym i tak wydać) więc zdecyduje się na zrobienie własnego.

Posiadam monitor 15 calowy, kontrast 300:1, czy to nie za mało? Obraz jak żyletka był gdy puściłem na niego przez VGA sygnał z Xboxa360, tak samo czas reakcji mi pasuje. Monitor to Compaq TFT5015.

Ma on tasiemkę w kształcie L, ale jak widać na załączonych obrazkach, to nie problem, ponieważ tasiemka wykorzystuje tylko 11 pinów, z czego dwa po bokach to napewno wspólna masa. Więc pozostaje 10 przewodów dolutować do alternatywnych punktów, które widać na fotkach.

Code:
[img]http://images35.fotosik.pl/96/55f2be11bf7a975f.jpg[/img]

[img]http://images45.fotosik.pl/242/5ae0540894e81a3d.jpg[/img]

[img]http://images38.fotosik.pl/238/aec209639f541df7.jpg[/img]

Kolejne pytanie, czy każda matryca jest tak matowa?

Code:
[img]http://images44.fotosik.pl/241/48743385da7ca6d4med.jpg[/img]

I kolejne pytania mnie nurtujące.
Gdzie można kupic soczewki fresnela? Na serwisach aukcyjnych nie widziałem. Na witrynie lumenlab też nie ma sklepu? Czy są jakies witryny europejskie gdzie je kupię? Zmierzyłem, że do mojej matrycy potrzebuję wymiarów 305 x 230mm.

Jak się umieszcza taką matryce przed żarówką. Chodzi mi, którą stroną? Czy tak jak patrzę normalnie na monitor (a źródło światła za matrycą), czy może odwrotnie (wkońcu obiektyw obróci obraz).
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 28 Dec 2009 01:32   

Back to top

jonatan21
Poziom 11
Poziom 11

Post#153 29 Dec 2009 11:47   

kolego KRYNIN, tą przejściówkę można zastosować też przy matrycach telewizorów LCD? Można tam też spotkać 30 PIN'ów?
Back to top

KRYNIN
Poziom 13
Poziom 13

Post#154 29 Dec 2009 14:38   

Niestety (też sie napaliłem na telewizorek LCD za bezcen)ale matryce dużych TV mają dużo więcej Przejściówka pasuje tylko do laptopowych i jest ograniczona tym chipsetem który się na niej znajduje(max rozdzielczość 1280 x 1024)to i tak bardzo dużo jak na projektor

tutaj jest PDF związany z tym układem
http://www.icop.com.tw:8008/manual/control_board.pdf
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#155 30 Dec 2009 00:13   

Zobaczcie ten projekt! Staranność, gracja z jaką zrobił poprostu mnie zatyka.
Projektor-LED
Back to top

KRYNIN
Poziom 13
Poziom 13

Post#156 30 Dec 2009 15:24   

tylko on to robił mając Dużo kasy

PS czy jest ktoś na forum kto by wykonał matrycę LED 10 do 15 cali??
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#157 30 Dec 2009 16:56   

No tak, ale i tak efekty świetne ma! U nas porządne diody LED super jasne to minimum 1 zl za sztuke w sklepach stacjonarnych.
Back to top

wikiri
Poziom 5
Poziom 5

Post#158 06 Jan 2010 21:05   

A czy ktoś z Polaków próbował robić oświetlenie diodami LCD? Mnie nie przekonują te projekty, dopóki sam nie spróbuję i opiszę konkretnie co z czym i jak. Zdjęcia nie pokazują dokładnie efektu który można uzyskać bo każde zdjęcie może być idealne lub nie, zależy od chęci pokazania tego, co się chce.

Jak wiemy dobrze, Polska to taki zacofany kraj w którym nawet fresneli nie mają.
Te jednak można dostać z całkowitym powodzeniem na alledrogo, są zawsze dostępne, wystarczy mieć kasę. Służą one do rzutników pisma i sprawują się wyśmienicie. Są dostępne więc nie ma problemu.

Obiektyw, trudniejsza sprawa. Chyba najtrudniejszy element do zdobycia w naszych granicach. Najskuteczniej kupić uszkodzony lub sprawny rzutnik pisma i z niego wyjąć kilka elementów: obiektyw, odbłyśnik, wiatraki i soczewkę fresnela. Koszt około 120zł a tyle potrzebnych elementów od razu mamy :)

Co do kwestii samego projektora to zbudowałem od podstaw takie moje pudełko. Trwało to dosyć długo, ale efekt jaki osiągnąłem jest zadowalający. Obraz mam cały jasny, nawet bardzo i do tego mogę podłączyć dowolne źródło sygnału.

Wszystkie swoje zdjęcia wysłałem na picassę. Pojawią się także na Allinbox'ie.

Drażni mnie tylko jeden fakt, że tyle polaków pisze o swoich osiągnięciach lub próbach ale w całym internecie nie ma nawet wzmianki lub małej fotki z takimże ustrojstwem. Czemu? Bardzo bym chciał zobaczyć w czym macie problem i co już osiągnęliście.

Czuję się przez to taki osamotniony w swoich poczynaniach ;P

Gotowe rezultaty projekcji jeszcze się pojawią, w tej chwili poprawiam kilka drobnych mankamentów.
Podczas budowy napotkałem się na liczne problemy, ale teraz jestem bogatszy o wszystkie rozwiązania i następnym razem zrobiłbym projektor jeszcze lepszy, dorównujący tym profesjonalnym (no prawie).

Najważniejsza jest matryca, im mniejsza tym lepiej, ale z jej wymiarem tracimy ilość pixeli. Ja zdecydowałem się na 15" Gateway'a, kontrast 300:1 - jest to bardzo dobrze wystarczająca wartość, odświeżanie 25ms, wcześniej miałem 35ms i też nie było smużenia. Polecam takie monitory, są super tanie a co za tym idzie, nadają się :)

Mój projekt pochłoną prawie 500zł. To nie dużo jak na sprzęt, którego będę używał raz na kilka miesięcy, przy święcie lub na większych spotkaniach. Idiotyzmem byłoby kupowanie gadżetu za 2.000zł aby leżał na półce i płowiał. No i fakt samej budowy, łohoho, daje to zastrzyk wiary w siebie.

Kto chce efektów: oto przykładowe fotki. Rozmiar wyświetlanego obrazu ok 125" (może być większy).
Obiektyw z regulowaną ostrością (ogniskowa).
Materiał ekranu: białe prześcieradło: duże.

Prawdziwy projektor multimedialny Prawdziwy projektor multimedialny Prawdziwy projektor multimedialny
Fotkę makro zrobiłem używając obiektywu dwusoczewkowego, teraz mam triplet i projektor daje lepszy obraz, bez mocnego efektu mory oraz ostrzejszy i z regulacją.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 06 Jan 2010 21:05   

Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#159 07 Jan 2010 17:18   

Napisz jaki model masz tej przystawki TV co daje sygnal na monitor. I jakie ma wejścia.

U nas trudno nawet dostać metalohalogen. Pytałem w kilku dużych sieciach z takim sprzętem i nic nie mają. A w internecie to jeden sklep ma same żarówki, a drugi osprzęt do niej, więc też koszty wysyłki podwójne, a nawet potrójne.
Back to top

wikiri
Poziom 5
Poziom 5

Post#160 07 Jan 2010 20:00   

Do budowy skrzyni użyto:

- płyta OSB 10mm;
- sklejka 4mm z laminatem (wytargana jako śmieć);
- kawałek akrylu przy obiektywie;
- papier A4 od drukarki i klej wikolowaty do drewna;

Parametry projektora:

. Technologia • LCD
. Rozdzielczość • XGA (1024x768) 4:3
. Jasność • 400W 34000lm 6500K Daylight / 4500K White
. Kontrast • 300:1
. Obiektyw i optyka • Triplet lens, vario f 280-320mm
. Wejścia / Wyjścia • VGA na matrycę • PC audio in
• line out • video out • video in • s-video • antena analogowa

(wbudowany Tuner LCD TV-Box, możliwość podłączenia DVD, PS3, Kamery itp. Dołączony pilot, pamięć 255 stacji, obsługiwane rozdzielczości od 800x600 do 1680x1050, PAL D/K I, Stereo, Funkcja 3D Graphic Noise Reduction, cała masa regulacji kontrastu, ostrości itp, funkcja PIP picture in picture, wyświetlanie 4/9/16 ekranów na raz. Podobne są na alledrogo, ok 120zł)
. Żywotność lampy • ok 10 000 godzin

Dostępność materiałów:

Na rynku polskim wszystkie materiały są dostępne (mieć kasę to nie szukać okazji).
TYLKO triplet ciężko sam dostać. Najlepiej kupić rzutnik pisma i z niego wyjąć. Sam obiektyw bardzo trudno dostać, kilka miesięcy szukałem w serwisach tego sprzętu ale nie chcieli sprzedać lub nie mieli. Raz chcieli ale za taką kasę że włos się jeży.
Fresnel dostępny na aukcjach, no problem. Są zawsze. Polecam zastosować miękką soczewkę taką jak nakleja się na tylnie szyby samochodów, dać taką na szybę aby była płaska i gitara, światło rozłoży dość dobrze.
Matryca monitora, pełno takich, przebierać, wybierać, od 49zł.
HQI, nie wiem czemu "Dj Mhz" piszesz, że trudno dostać. Na aukcjach tego pełno, aż się przelewa. Każde moce, stateczniki i zapłonniki też są. Lampa 250W od 39zł.
Reszta materiałów należy do fantazji przyszłych konstruktorów. Schematy budowy itp. Ja wykorzystuję to co mam pod ręką, miski, naczynia, szybę z okna (tanio).

Moje Rady:
Matrycę najlepiej wyjąc z małego telewizorka 7-12", koszt to tyle co monitor + tvbox a otrzymujemy duże możliwości podłączania różnych sygnałów.
Lampa 400W jest super, dużo lumenów i duża jasność, 400 może wydawać się dużo, ale to tyle co dwa telewizory + lampka.
Obiektyw może być 2-soczewkowy, są tanie. Swój sprzedałem za 50zł. Jak nie stosuje się mocnej lampy nie ma tak dużego efektu mory i jakość jest zadowalająca.
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#161 07 Jan 2010 23:34   

Mam matryce z monitora 15 cali, compaq tft5015 model. Kontrast 300:1, rozdzialka która Xbox obsluguje to 1280x1024 czyli już podchodzi pod HD, 720p. Fresnele już zamówiłem, większe od matrycy, potem się przytnie.

Ok, na allegro znalazłem lampe i statecznik do niej od jednego użytkownika. Pytanie jeszcze jaki zastosować zapłonnik i kondensatory?

Obiektyw z Niemiec sprowadze, na tej stronie wychodzi 150 zł z przesyłką na złotówki, cło nie ma bo to wewnątrz Uni- zgadza się?

http://exclusiv-online.com/shop/index.php?main=product&art=VARI1

I czy taki się nada do matrycy 15 cali?
Back to top

wikiri
Poziom 5
Poziom 5

Post#162 08 Jan 2010 00:41   

Fajna ta stronka z Niemiec. aż samemu się chce kupić kolejny obiektyw hehe. Powiedz ile wysyłka wynosi, może kilka osób się zmówi i zamówicie? Obiektyw jest od rzutnika pisma, E3 robi dobre szkiełka. Nada się idealnie. Z matrycy 15" w odległości 3metrów powinieneś uzyskać obraz o przekątnej ok 120" . Na stronie Allinbox jest kalkulator.

Zapłonniki na aukcjach są dość tanie (22zł 35÷400W). Podobnie do statecznika, zapłonnik musi być na lampę o ok tej samej mocy lub większej. Lampa 400W to i zapłonnik do400W.
Co do kondensatorów to radzę W OGÓLE ich nie montować. Lampy wyładowcze co prawda odznaczają się nie za ciekawym wsp. cosφ ale na chwilę obecną odbiorcy indywidualni otrzymują energię elektryczną czynną i bierną, płacimy tylko za czynną, natomiast bierna jest produkowana w liniach kablowych oraz w bateriach kondensatorów w rozdzielniach. Za nią nie płacimy, a jedna lampa w odbiorze energii nie sprawi żadnej różnicy. To czy ją dać czy nie nie ma znaczenia dla Nas, zakład energetyczny także nie zbiednieje od jej wytworzenia dla naszych potrzeb.

Z tego co widzę, Twój monitorek posiada utrudnienie polegające na połączeniu małą taśmą część elektroniki bocznej i górnej. Taśma ta jest do kupienia, za granicą. U nas nie licz na to ;) Dobra wiadomość to taka, że sam taką miałem i bardzo prosto jest ją przeciąć i wydłużyć. Ja to zrobiłem tak: rozciąłem taśmę po środku, następnie oskrobałem żyletką/nożykiem piny tej taśmy i kabelkami polutowałem wydłużenia dające mi żądaną długość. Dość prosta sprawa ale trzeba na nią poświęcić trochę uwagi.
Najważniejsze jest nie uszkodzenie matrycy podczas jej ripowania z monitora. Ja tak uwaliłem pierwszy, Lenovo ;(

A oto strona od Lumenlab z bazą danych monitorów, które da się lub da z kłopotami rozebrać i uzyskać matrycę:
LumenLab LCD Monitor Database
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#163 08 Jan 2010 00:50   

Koszty wysyłki są w menu pod pozycją Versankosten. Dla Polski wynosi on 4.88 Є. Obiektyw 30 Є, więc wyjdzie około 150 z wysyłką. Tylko paypal trzeba założyć specjalnie heh.
Back to top

pawel LED
Poziom 11
Poziom 11

Post#164 01 Dec 2010 17:38   

Witam, w związku z coraz większa popularnością Projektorów samoróbek z matrycy LCD monitora postanowiłem i ja wykonać taką konstrukcję. Cały czas są powielane schematy budowy. Jako źródło światła wykorzystuje się żarówki meta-halogenowe. Ich wadą jest o ile zrozumiałem niemały pobór kilowatów i temperatura i trzeba montować hałaśliwe wiatraczki

Co sądzicie o wykorzystaniu żarówki Xenonowej o jasności 3000 lumenów i barwie 5000K . O ile sie orientuje nie nagrzewa się ona i pobiera 30Watów. Czy jak zastosowałoby się np dwie takie żarówki obok siebie, spełniłoby to swoją rolę? Czy to miałoby sens, czy obraz byłby zbyt ciemny.

Na allegro pojawiły się także żarówki energooszczędne odpowiedniki 400W czy to sie mogłoby nadawać. (nie wiem czy światło w takim projektorze ma być punktowe i jak najmniejsze) czy może być kilka żarówek

Kolejny dylemat to wybór modelu monitora LCD, szukam aby miał czas reakcji <16ms kontrast conajmniej 400 i rozmiar 15" i żeby nie było tych ulubionych tasiemek z tyłu.

Proszę podzielcie się wiedzą.
Back to top

damianojsp112
Poziom 17
Poziom 17

Post#165 05 Dec 2010 20:25   

Tak samo jak kolega wyżej zabieram się za budowę. Lecz ja szukam pewnej alternatywy w postaci tzw. "przejściówki z matrycy laptopa do PC" lecz nie wiem gdzie mogę to dostać? I czy taka matryca spełni tutaj swoją rolę dobrze? Czy może to być matryca starszego typu czy wypadło by zaopatrzyć się w coś nowszego i porządnego?

Proszę o pokierowanie.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 05 Dec 2010 20:25   

Back to top

youzeq
Poziom 12
Poziom 12

Post#166 16 Mar 2011 13:33   

Tak dużo stron a tak mało konkretów :-(

Początek dyskusji ma już 5 lat i od tego czasu znacząco zmieniły się ceny zarówno gotowych projektorów, jak i materiałów konstrukcyjnych! Przykładowo matryca LCD była kiedyś najdroższym elementem, dziś sprawny monitor XGA 15 cali z "właściwymi tasiemkami" można kupić za kilkadziesiąt zł.

Problemem jednak dalej pozostaje ostrość, regulacja geometrii, oraz oświetlenie. No i te gabaryty... Myślę, że gdyby zamiast "piramidy" na górze zastosować ramię, takie jak w rzutnikach pisma można by trochę odchudzić konstrukcję.

Czy ci, którzy już wykonali taki projektor, mogli by się podzielić, jak rozwiązali powyższe problemy?
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#167 16 Mar 2011 16:48   

Ja mam skrzyneczkę, i jestem z niej bardzo zadowolony, mimo sporych rozmiarów. Zawiśnie w niedalekiej przyszłości nad komputerem, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać.

Martwi mnie tylko lampa. Zapala się, rozgrzewa, po czym po kilku minutach gaśnie. I tak kilka razy :/. Nie mam pojęcia czy kupno nowej lampy rozwiąże problem, czy to może coś innego :/ ?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1629959-0.html
Back to top

Niuniek_84
Poziom 19
Poziom 19

Post#168 11 Apr 2011 12:11   

Żarówka powinna być jak najmocniejsza, to oczywiste.

By uzyskać efekt równomiernego oświetlenia trzeba zrobić kilka zabiegów:
- skupić strumień świetlny w wiązkę
- zastosować filtr IR np w postaci lustra który odbija promień światła, a promienie IR przechodzą przez lustro na radiator
- zastosowanie soczewki fersnela
- emjsja światła przez matryce

To tak w skrócie ... oryginalny układ optyczny jest dość skomplikowany, w szczególności w mocnych projektorach.

Projektory którymi zajmuję się, najczęściej posiadają lampy Xenownowe, UHP itp.

Pozdrawiam
Back to top

pulek17
Poziom 9
Poziom 9

Post#169 07 Sep 2011 08:37   

Re: Prawdziwy projektor multimedialny

Witam
Jak powinny być ustawione soczewki fresnela względem LCD ?
obydwie ustawione w stronę LCD rowkami ?
I która ma być na początku czyli przy lampie a która przy soczewce ?
Bo fresnele są 2 różne jeden powieksza całą powierzchnią a drugi robi taką jakby lupę.
Pozdrawiam
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#170 07 Sep 2011 08:58   

220 pownien być między lampą a lcd, rowkami do matrycy, 330 rowkami do matrycy pomiędzy matrycą a obiektywem.

Zasada działania soczewki fresnela:

I już wszystko wiadomo.

Warto poczytać inne tematy:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1629959-0.html

i całą kategorie projektorów na forum lumenlab. Bardzo pomocne jest.

To by było na tyle, pisałem na szybko. Jakieś pytania pisać tu, albo na mój gg.
Back to top

pulek17
Poziom 9
Poziom 9

Post#171 07 Sep 2011 10:16   

Tylko która soczewka to jest 220 a która 330 ?
Jak pisałem wyżej jeden powieksza całą powierzchnią a drugi robi taką jakby lupę.
Back to top

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Post#172 07 Sep 2011 10:22   

Na boku powinny być podpisane. Jeśli nie, to ja miałem sposób pewien. Połóż na ziemi jakiś tekst, weź linijke/miare i soczewke. Patrz w nią, jak tekst będzie ostry, odczytaj mniej więcej ile cm od podłogi trzymasz soczewkę. W ten sposób powinieneś znaleść która to 330 a która 220.
Back to top

_Maniek_
Poziom 11
Poziom 11

Post#173 29 Sep 2011 00:23   

O temat dość świeży, więc się dołączę.
Znalazłem w chacie rzutnik(powiększalnik Krokus Mini M i chciałem się zapytać czy nadawałby się na projektor? ;>
Jeżeli tak to jaki zamontować w nim LCD?
Back to top

Domimaniak
Poziom 8
Poziom 8

Post#174 21 Jan 2013 04:11   

Witam,

Czytam o projektorach bazujących na matrycy LCD i widzę, że taka konstrukcja daje bardzo dobre rezultaty.
Wymaga to jednak sporo pracy i umiejętności dlatego w mojej głowie powstaje pytanie:

Jakie są efekty zastosowania soczewki fresnela postawionej po prostu przed monitorem, rzucającej obraz na ścianę?
Gdzieś wyczytałem że obraz jest słaby, ale ciekaw jestem czy ktoś z was tak próbował, co to znaczy słaby? Może ktoś ma zdjęcie ze ściany :-) ?

Pozdrawiam
Back to top

_haker_1
Poziom 22
Poziom 22

Post#175 23 Jan 2013 13:08   

Szkoda czasu. Przy takiej wielkosci matrycy 250W metahalogenu to minimum, zeby obraz byl jako tako doswietlony. Taki monitor swieci z jasnoscia optymalna do patrzenia na niego a nie powiekrzania kilkurotnie obrazu na scianie.
Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> DIY Structures -> Prawdziwy projektor multimedialny
Statement for Wykop Statement for Facebook Statement for Google Statement for Twitter
Page 6 of 6 Go to page Previous  123456
Similar topics
Kolejny zapaleniec :) czyli tani projektor multimedialny :) (36)
Mój projektor multimedialny za niewielką kwotę (35)
Projektor (prawie) multimedialny za 15zł (2)
Projektor multimedialny - ciąg dalszy tematu (305)
Projektor multimedialny za małe pieniądze (2841)
Projektor multimedialny z rzutnika slajdów (384)
Prosty projektor multimedialny (6)
Projektor multimedialny (46)
Projektor multimedialny (80)
Dualplex Display - prawdziwy trzeci wymiar? (4)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Advertisement || Contact

Page generation time: 0.107 seconds

elektroda.pl topic RSS feed