Forum Index

Rules | Points | Add... | Recent posts | Search | Register | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.
Using this website you agree to cookies in accordance with the current browser settings.

Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Electrical engineering -> Elektro Beginners -> Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora
Author
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post from the author of the topic 07 Jan 2014 20:32   

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu parametrów poniższego silnika, gdzie podłączyć kolejne kable oraz jaki kondensator zastosować (o ile w ogóle jest potrzebny).
Ze stojana wychodzą następujące kable:
- 2x biały
- czerwony
- ciemno niebieski
- wychodzą również 2 niebieskie które wchodzą z powrotem do stojana
Silnik pochodzi z jakiejś pralki typu "Frania" a z tabliczki nie da się odczytać ani literki.
Z góry dziękuję za pomoc.

Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 07 Jan 2014 20:32   

Back to top

fuutro
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 07 Jan 2014 21:21   

Re: Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic920127.html
Back to top

lestek_13
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post from the author of the topic 07 Jan 2014 21:37   

niestety ale przewertowałem już forum i nie znalazłem nic co by mi pomogło daltego założyłem ten temat....
próbowałem go podłączać:

-tak jak w linku przedmówcy: kondensator 7,5mikroF biały i czerwony,
niebieski i biały siec no i w tym przypadku silnik buczy, z małą pomocą ręki kręci się bardzo wolno i po chwili puszcza małego dymka

-po podłączeniu: kondensator 7,5 mikroF na biały i biały, zasilanie na niebieski i czerwony silnik bardzo szybko się kręci ale też nie może sam wystartować trzeba go wspomóc ręką
Back to top

sp3ots
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 07 Jan 2014 21:55   

Witam !
Prawdopodobnie ten silnik nie potrzebuje kondensatora, za to ma w środku wyłącznik odśrodkowy.
Rozkręć silnik, lewą stronę ( zdjęcie ), uważaj na bakelitowe, delikatne elementy.
Pozdrawiam. Stefan
ps. Miernik w dłoń i zmierz rezystancje uzwojeń, podaj je na forum.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 07 Jan 2014 21:55   

Back to top

supchem
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 07 Jan 2014 22:22helpful post - solution   

To jest silnik od frani z oporową fazą rozruchową czyli nie potrzebuje kondensatora. Weź multimetr ustaw na pomiar rezystancji i znajdź parę kabli pomiędzy którymi opór jest bardzo mały (0 lub np 2 om) następnie wyznacz parę kabli z średnim oporem (ok 15 om) i największym (ok 22 om). Wartości te mogą się różnić podałem tylko orientacyjnie i nie pamiętam dokładnie, ważne tylko żeby był z najmniejszym oporem, średnim i największym. Najmniejszy opór ma wyłącznik odśrodkowy normalnie zamknięty (jak silnik nie wiruje) i musisz go połączyć szeregowo z uzwojeniem o największym oporze (fazą rozruchową) i taki zestaw (wyłącznik i faza rozruchowa) łączysz równoregle z fazą główną (średni opór) no i włączasz to równolegle do sieci. Wygląda to tak że jeden koniec fazy głownej i wyłącznika odśrodkowego np do 0, a drugi koniec fazy (uzwojenia) głownego i rozruchowego do fazy- tej z sieci, zaś początek uzwojenia rozruchowego i 2 wyprowadzenia wyłącznika odśrodkowego są spięte razem i do niczego innego nie podłączone. Jeśli chcesz zmienić kierunek obrotów to zamieniasz końce ale tylko uzwojenia głównego lub tego zestawu wyłącznik - faza rozruchowa. Jak zamienisz oba np wkładając wtyczkę odwrotnie do gniazda to nie zmieni się kierunek obrotów. Jesli pomylisz uzwojenie główne z rozruchowym i to 1 podepniesz przez wyłącznik, a 2 bezpośrednio lub jesli wyłącznik sie zepsuje to poznasz to najpierw po intensywnym grzaniu się silnika a następnie się on spali, ponieważ uzwojenie rozruchowe jest nawinięte drutem o większym oporze. pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

Nie jestem pewny ale teraz widze że tu chyba są tylko 4 przewody wyprowadzone i jeden jest "cały" jeśli tak to znajdź przewody multimetrem od 2 uzwojeń i połącz jedne 2 (od jednego i 2 uzwojenia) do fazy a drugie 2 do zera. Zmiana kierunku obrotów tak jak ostatnio (odwracasz jedno uzwojenie) tutaj po prostu chyba faza rozruchowa jest połączona na stałe z wyłącznikiem ale nie jestem pewny bo nie widzę dokładnie na tych zdj. W 1 przypadku powinno być 6 kabli z końcówkami do podłączenia a w drugim 4.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 07 Jan 2014 22:22helpful post - solution   

Back to top

lestek_13
Poziom 2
Poziom 2

Post#6 Post from the author of the topic 08 Jan 2014 20:18   

witam....
troszkę zamotałem przez pośpiech, dzisiaj trochę dokładnie przyglądnąłem się kablom, poszarpałem je (dwa były ze sobą skręcone i schowane z powrotem w obudowę stojana) i co się okazuje:
z silnika wychodzą dwie koszulki, a z nich kolejno:
z pierwszej kolory: niebieski, biały, ciemno niebieski i czerwony
z drugiej: niebieski i biały
przepraszam za wcześniejsze wprowadzenie w błąd przez moje niedopatrzenie i jeśli ktoś zachciałby jeszcze pomóc w tym temacie to proszę o wytłumaczenie jak świeżakowi który kabel z którym połączyć

Back to top

supchem
Poziom 14
Poziom 14

Post#7 08 Jan 2014 21:41helpful post - solution   

Czyli masz 6 kabli czyli ten pierwszy przypadek który opisywałem. Znajdź miernikiem które kable są początkami i końcami poszczególnych uzwojeń i wyłącznika odśrodkowego i jak to zrobisz to połącz tak jak napisałem wyżej. Wyłącznik odśrodkowy (opór najmniejszy, bliski 0) szeregowo z uzwojeniem rozruchowym (największy opór) i ten zestaw równoregle z uzwojeniem głównym (średni opór) - jedno wyprowadzenie wyłącznika odśrodkowego z jednym końcem uzwojenia głównego, drugie wyprowadzenie uzwojenia rozruchowego z drugim wyprowadzeniem uzwojenia głównego i do jednego z tych punktów podłączasz zero a do drugiego faze. Miejsce połączenia wyłącznika odśrodkowego i początku uzwojenia rozruchowego pozostaje wolne - nic tam nie podłączasz. Zmiana kierunku obrotów już pisałem jak wykonać i po czym poznać pomyłkę w rozpoznaniu uzwojeń. Jeszcze dodam że jak pomylisz uzwojenie główne z wyłącznikiem odśrodkowym to zrobisz zwarcie.
PS: faza główna = uzwojenie główne, faza rozruchowa = uzwojenie rozruchowe - jeśli nie znasz się na elektryce to te nazwy mogły by troche namieszać, nie myl ich z fazą jaką to z gniazdka :D Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora
Może ten rysunek trochę rozjaśni.
Wiem, wiem - wyłącznik na rysunku powinien być zaznaczony jako NC, a nie NO
Back to top

lestek_13
Poziom 2
Poziom 2

Post#8 Post from the author of the topic 09 Jan 2014 21:22   

wielkie dzięki supchem bardzo mi pomogłeś silniczek chodzi jak żyleta ;D
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 09 Jan 2014 21:22   

Back to top

supchem
Poziom 14
Poziom 14

Post#9 10 Jan 2014 00:37   

Nie ma za co ;) i oby chodził jak najdłużej :D
Back to top

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Electrical engineering -> Elektro Beginners -> Silnik jednofazowy - identyfikacja, podłączenie, dobór kondensatora
Page 1 of 1
Similar topics
silnik jednofazowy indukcyjny klatkowy kosiarki dobór kondensatora grzanie się (10)
Silnik 3 fazowy 1,1 KW dobór kondensatora i podłączenie (11)
silnik jednofazowy identyfikacja uzwojeń (8)
Eurotec silnik jednofazowy podłączenie (15)
Podłączenie silnika 1-fazowego i dobór kondensatora (7)
jednofazowy, Besel - Silnik jednofazowy - głośna praca (buczenie) (9)
podłączenie silnika 230v/400v na 230v dobór kondensatora (7)
silnik jednofazowy - jaki to silnik i jak regulować jego obroty (6)
[Kupię] Silnik YJ58 - 12A 220 -240 V, 50Hz Silnik asynchroniczny jednofazowy (4)
Silnik 380V 2,2 kW + przeróbka na silnik jednofazowy 230V (19)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Advertisement || Contact

Page generation time: 0.07 seconds

elektroda.pl topic RSS feed