Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.
Using this website you agree to cookies in accordance with the current browser settings.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Auto Service -> Auto Mechanics -> Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A
Author
Poziom 8
Poziom 8

Post#1 Post from the author of the topic 03 May 2011 15:57   

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A

Witam
Wiem, że automatyczna skrzynia w Oplu Zafira to temat niszowy, ale stanąłem przed problemem wymiany oleju w w/w skrzyni. Auto wyprodukowane w 2003 roku z silnikiem 2.0 DTI (101KM) i czterobiegową skrzynią AF22 produkowaną przez japońską firmę AISIN. Wiem, że filtr można wymienić tylko przy rozebranej skrzyni, a bez jej wyjmowania można wymić tylko olej, którego wchodzi około 4 litrów. Proszę więc o kilka porad od soób które zetknęły się ze skrzyniami AISINa a może nawet dokładnie z tym modelem skrzyni.
1. Jaki olej zastosować? - w/g instukcji i dokumentecji można tylko GM 1940767, ale jego nie ma nawet w serwisie, proponują za to GM 1940771 ,który jest prawdopodobnie Mobilem ATF 3309 przelanym do butelki ze znaczkiem GM.
2. Jak wymienić olej? - czy tylko spuścić korkiem i zalać nowy (ale wtedy chyba nie cały olej się wymieni), czy zastosować metodę z odkręceniem przewodu idącego do chłodnicy, uruchomieniem silnika i wypompowaniem starego oleju ze skrzyni przy jednoczesnym dolewaniu nowego.
3. Ile oleju kupić w zależności od metody wymiany? - wiem że całkowita objętość oleju w skrzyni to 4 litry.
4. Czy mogę natknąć się na jakieś problemy albo niespodzianki przy samodzielnej wymianie?
Dzięki za odpowiedzi.
Back to top

Zygaqra
Poziom 21
Poziom 21

Post#2 03 May 2011 16:12   

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A

Jesteś pewien, że ilość oleju w skrzyni to aż 4litry?! Nie mylisz czasem silnika ze skrzynią biegów? Może nie jestem na bieżąco ale kiedyś w skrzyni nie wymieniało się oleju. Jeżeli jestem w błędzie to przepraszam.
Back to top

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post from the author of the topic 03 May 2011 16:16   

Nie wiem czy dobrze przeczytałeś, ale to automatyczna skrzynia biegów i jak na automat 4 litry to jest mało.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 03 May 2011 16:16   

Back to top

andrzej lukaszewicz
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 03 May 2011 16:34   

Prawdopodobnie tyle zejdzie oleju przy klasycznym "spuszczeniu" oleju i tyle samo trzeba dolać ile zeszło pod warunkiem, że poziom był prawidłowy.
Typowo podczas takiej wyymiany zostaje jeszcze 30% oleju w konwerterze i by to zrobić należy zastosować dynamiczną wymiane oleju, ale do tego trzeba mieć przynajmniej 8-10l oleju.
Znam ludzi, którzy stosują częstą wymiane w ten uproszczony sposób ( np co 20-30tys. km) i cały czas mamy w skrzyni relatywnie świeży olej , ale co drugą taka wymiane należy wymienić filtr w skrzyni. Taka wymiana możliwa jest przez odessanie oleju przez wlew, a wymiana filtra wiąże się z demontażem miski olejowej skrzyni.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 03 May 2011 16:34   

Back to top

romuald-f
Automatyczne skrzynie biegów - SPEC
Automatyczne skrzynie biegów - SPEC

Post#5 03 May 2011 19:03   

Twoja skrzynka (AW50-42LE) mieści 7.5L oleju, przy wymianie 3.5L. Olej to każdy ATF3 (Dexron III).
Ps. skrzynka ta nie ma miski olejowej.
Back to top

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 Post from the author of the topic 03 May 2011 21:16   

Czyli nie ma możliwości wymiany całego oleju w skrzyni np.: metodą pokazaną na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=MsdPAadc9fY (tu pokazana Honda Accord też ze skrzynią AISIN)?
W książce Sam Naprawiam Opel Astra II i Zafira napisano wyraźnie "UWAGA. Nie wolno stosować oleju do przekładni automatycznych ATF-Dexron II lub Dexron III" stoswać specjalny olej przekładniowy OPEL-19 40 767. Skąd taka informacja?
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 03 May 2011 21:16   

Back to top

stefanscorpio
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 04 May 2011 00:43   

Witam! Informacja ta ("UWAGA. Nie wolno stosować oleju do przekładni automatycznych ATF-Dexron II lub Dexron III" stoswać specjalny olej przekładniowy OPEL-19 40 767) pochodzi pewnie ze specyfikacji technicznej skrzyni.Ponadto olejow tej klasy NIE WOLNO mieszac.To znaczy ze wymiana czesci oleju w skrzyni nie wchodzi w gre bo beda klopoty...Jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest dynamiczna wymiana oleju i tylko na taki jaki jest podany w specyfikacji.Pozdrawiam.Stefan.
Back to top

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#8 Post from the author of the topic 04 May 2011 16:28   

Skoro tych olejów nie można mieszać, to trzeba będzie zalać taki jak był fabrycznie zalany. Pytanie tylko jakim dokładnie olejem były zalewane skrzynie Aisin w Oplu?
Back to top

stefanscorpio
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 04 May 2011 21:37   

Witam! Podobno (mysle ze tez mozesz poszukac w necie) zamiennikiem tego oleju jest TITAN ATF 4000.Pozdrawiam.Stefan.
Back to top

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 Post from the author of the topic 04 May 2011 22:59   

Naszukałem się w necie informacji o tej skrzyni i olejach do niej. Oczywiście nigdzie nie mówi się o tej skrzyni zamontowanej w Oplu. Większość wątków polskich i zagranicznych dotyczy skrzyni aw50-42le zamontowanej w Volvo. Większość osób zaleca wymianę na olej spełniający normę JWS-3309 (jak Mobil ATF 3309, Fuchs Titan 4400, itp). Niestety nikt nie wie jaki olej był nalany w fabryce. Aby uniknąć problemów wymieszania olejów starego z nowym czy też mineralnego z syntetykiem będę zmuszony do całkowitej (dynamicznej) wymiany oleju metodą jak z cytowanego przeze mnie wyżej filmu. Muszę tylko dobrać olej tani (bo będę potrzebował 9 litrów), dobry i spełniające normę Aisin Warner JWS-3309 olej. Może polecicie typ i jakieś źródełko takiego oleju? Proszę też o opinię na temat wymiany, osobę która stosowała metodę z filmu.
Back to top

stefanscorpio
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 04 May 2011 23:13   

Witam! Tego problemu (wymieszania oleju) nalezy obawiac sie najbardziej.Na informacjach z "service" obecnie trudno polegac.Sam czasami robie im "cwiczenia".Jezeli jestes w posiadaniu serwisowki w ktorej podaja"UWAGA. Nie wolno stosować oleju do przekładni automatycznych ATF-Dexron II lub Dexron III" stoswać specjalny olej przekładniowy OPEL-19 40 767"to taki olej nalezy zastosowac.Zamiennik podalem wyzej.W zamieszczonym filmiku jest prawie wszystko ok.Moim zdaniem jednak jeszcze nalezy kilkakrotnie przesunac wybierakiem aby pozbyc sie resztek starego oleju z plyty sterujacej i,tlokow i zaworow.Lepiej odzalowac te troche oleju.Nie kupuj oleju i niepewnego zrodla! Tylko oryginalne opakowania i od dystrybutora.Unikniesz w ten sposob niespodzianek.Pozdrawiam.Stefan.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 04 May 2011 23:13   

Back to top

luksik_sk8
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 31 Oct 2012 22:59   

A co powiecie o takim oleju do automatycznej skrzyni opla febi nr.29934 co to za firma dobra, zła?? i czy moze być taki uniwersalny ze pasuje do tylu aut w tym opla spełnia wymagania JWS 3309 ale także jest zamiennikiem oryginalnego 19 40 771

http://fims.bazarek.pl/opis/3205556/29934-febi-cena-41-pln-olej-automatycznej-skrzyni-biegow-atf.html
Back to top

Przemo1977kombi
Poziom 1
Poziom 1

Post#13 04 Jun 2013 22:05   

Witam wszystkich a głównie tych z automatami he .Panowie jak to jest z tą wymianą i jaki olej zalać? U mnie jest koloru słomkowego [ podobno to syntetyczny],po przeglądnieciu wielu forów dokopałem się że ma być o specyfikacji JWS 3309 , nr1940771 ale ten ma kolor czerwony[podobno to mineralny] i niby to jest dexron 3 ,znalazłem kilka olei np fuchs titan 4000,ravenol atf IV fluid Może któryś z panów stał przed podobnym dylematem miał słomkowy a teraz czerwony Pozdrawiam

Dodam że to zafira A 1,8 z 4biegową przekładnią
Back to top

luksik_sk8
Poziom 4
Poziom 4

Post#14 06 Jun 2013 00:04   

Ja wymieniałem jak napisałem wyżej na olej febi nr.29934 ma potrzebna specyfikacje w dobrym sklepie motoryzacyjnym ci zamowia przy normalnej wymianie weszło 3 litry minęło juz 9 miesiecy i szkrzynia pracuje swietnie
Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Auto Service -> Auto Mechanics -> Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A
Page 1 of 1
Similar topics
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni Audi A4 1.8T 7-biegów 2007r (4)
Laguna 2.2 dCi wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów (3)
Mitsubishi Lancer 1.6; 92-94 wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów (6)
wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów ECR golf IV (2)
Wymiana oleju w skrzyni biegów Opel Astra I 1.6i (2)
Opel Vectra, automat, wymiana oleju w skrzyni biegów (3)
VW Passat B5 - Ile oleju do automatycznej skrzyni biegów (4)
Poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów TIP TRONIC W AUDI A4 B6 (1)
gdzie się znajduje filtr oleju automatycznej skrzyni biegów od: Ford Mondeo MK3, (2)
Wymiana oleju w skrzyni automatycznej C200compressor (10)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Advertisement || Contact

Page generation time: 0.061 seconds

elektroda.pl topic RSS feed 

opony