Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.
Using this website you agree to cookies in accordance with the current browser settings.

Wymiana łożysk w pralce Zanussi FL 12

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Household Utility -> Household Beginners -> Wymiana łożysk w pralce Zanussi FL 12
Author
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post from the author of the topic 04 Oct 2009 21:50   

Wymiana łożysk w pralce Zanussi FL 12

Witam,
Pytanie do znawców tego typu:

czy w celu wymontowania krzyżaka muszę zdemontować w tym modelu cały zespół piorący czy może da się go zdjąć bez tego?

Zdjąłem koło pasowe. odkręciłem śruby trzymające krzyżak i wbiłem trochę trzpień do wewnątrz. Poszedł dosyć łatwo jakieś 2 cm (tyle ile wystawał poza łożysko). Dalej nie próbowałem bo zrobiło się późno :-) .
Pytanie: czy krzyżak zejdzie w ten sposób. I czy aby wyjąć jego ramiona oparte o "kryzę" trzeba zdjąć betonowe obciążniki wyważające?

Dodatkowo może ktoś wie jakie łożyska pasują? Telefon do hurtowni przyniósł rezultat w postaci numeru uszczelniacza i jednego łożyska (6306) tego spod koła pasowego jak stwierdził pracownik hurtowni. Drugiego łożyska nie udało mu się "wytropić" i trzeba je najpierw wyjąć. A dobrze byłoby zabrać się za wszystko mając już komplet łożysk do wymiany pod ręką!
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 04 Oct 2009 21:50   

Back to top

january wietrzyk
Poziom 13
Poziom 13

Post#2 07 Oct 2009 14:56   

Re: Wymiana łożysk w pralce Zanussi FL 12

6306,6307 simering40x80,5x15
Back to top

keex
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post from the author of the topic 10 Oct 2009 23:44   

dzięki,
łożyska i uszczelniacz wymienione choć nie obeszło się bez małych problemów

a teraz powstało dodatkowe pytanie:

czy luz poosiowy ok. 1mm jest w normie czy też zbyt duży (przed wymiana nie było luzu bo łożyska były "przyklejone" do osi na rdzę - teraz, po usunięciu rdzy i posmarowaniu osi smarem przed montażem "chodzą" pod naciskiem ręki - luzu, mierzonego suwmiarką jest 1 mm)
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 10 Oct 2009 23:44   

Back to top

szypek72
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 11 Oct 2009 08:49   

Łożyska powinny ciasno "wejść" na wałek bębna. W przeciwnym wypadku niedługo będziesz znów je wymieniał.
Back to top

keex
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post from the author of the topic 11 Oct 2009 11:30   

wydawało mi, że będą wchodziły ciasno
tj. użyłem śruby i tulejki aby wciągnąć wałek w krzyżak z łożyskami.

Jednak po pełnym wsunięciu - wałek był nasmarowany smarem silikonowym - wałek daje się wsuwać i wysuwać ręką przy mocniejszym naciśnięciu (przesuwał się sam podczas wbijania młotkiem krzyżaka w zbiornik - trzeba było pokonać kanty stożkowato zagniecionych w blasze zbiornika w stronę krzyżaka otworów).

Po założeniu koła pasowego zostaje ok. 1 mm luzu. Pewnie 1 mm podkładka założona na wałek pomiędzy łożysko osadzone w krzyżaku a koło pasowe zniwelowałaby ten luz.

Wyczuwalnego luzu poprzecznego nie ma.

Jeśli to konieczne to jak ustabilizować ten wałek w łożyskach? Podkładka to jeden pomysł - dosyć oczywisty.
Inny to jakiś "klej" pomiędzy wałek a łożyska - poprzednio była rdza. którą usunąłem papierem ściernym.
Mam preparat Loctite do mocowania śrub ale to wydaje mo się zbyt radykalnym posunięciem.

No i to ponowne ściąganie tego cholernego krzyżaka...musiałem do tego pożyczyć z zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego specjalnie do podobnych przypadków dorobiony ściągacz-haczyk z suwającym się po wałku ciężarem bijącym o poprzeczny zderzak.

Proszę też o radę czy zanim np. dołożę ewentualną podkładkę mogę puścić pralkę. To byłoby pewnie 2-3 prania. Jeśli rozleci się simmering to trudno - wymienię, ale jak groźne jest uruchamianie pralki z takim luzem?

Acha, mogę zamieścić zdjęcia wałka po ściągnięciu łożysk przed i po oczyszczeniu wałka jeśli to mogłoby pomóc w czymkolwiek.

z góry dzięki za szybką odpowiedź.
Back to top

szypek72
Poziom 22
Poziom 22

Post#6 11 Oct 2009 14:13   

Jeżeli już poskładałeś wszystko na gotowo to trzeba prać, wyniki swojej pracy poznasz niebawem.Jeżeli twierdzisz,że nie ma luzu poprzecznego - będzie ok.
Back to top

Google

Google Adsense

Post# 11 Oct 2009 14:13   

Back to top

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Post#7 11 Oct 2009 18:15   

keex wrote:
wałek daje się wsuwać i wysuwać ręką przy mocniejszym naciśnięciu (...)
Po założeniu koła pasowego zostaje ok. 1 mm luzu.
(...)
Wyczuwalnego luzu poprzecznego nie ma.

I tak ma być w tym typie!
Temat zamykam.
Back to top

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Household Utility -> Household Beginners -> Wymiana łożysk w pralce Zanussi FL 12
Page 1 of 1
Similar topics
Wymiana łożysk w pralce candy (2)
Wymiana łożysk w pralce Amica. (21)
wymiana łożysk w pralce Gorenje W942 (13)
Wymiana łożysk w pralce Polar PDG585 (4)
Wymiana łożysk w pralce mastercook PT 850 (3)
Wymiana łożysk w pralce Ardo T80 (2)
Wymiana łożysk w pralce Polar PDF385 (2)
Wymiana łożysk w pralce TAMAT 500 (22)
Wymiana łożysk w pralce PDS585 jak ? (1)
Wymiana łożysk w pralce Indesit wgd934tx (5)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Advertisement || Contact

Page generation time: 0.053 seconds

elektroda.pl topic RSS feed